پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 7382
 
كش سايت چيست؟
نوشته شده در ۶ بهمن ۱۳۹۸
ساعت : ۰۷:۲۷:۱۳
نویسنده : پدرام
نظرات (0)

ذخيره سازي اطلاعات در مكاني براي دسترسي سريعتر به آنها را كش كردن اطلاعات ميگويند. مثلا اكثر نرم افزارهاي موبايل خريد محصول، عكس محصولات را بصورت كش در موبايل ذخيره مي كنند، تا هنگاميكه كاربر براي دومين بار به يك فروشگاه مراجعه مي كند، تصاوير سايت برايش بسرعت از قسمت كش گوشي خوانده شوند.

 

كش سايت چيست

 

كش سايت چيست

كش وب، سخت افزار و يا نرم افزاري است كه اطلاعات سايت را بصورت موقت و بصورت يك صفحه استاتيك در خود ذخيره مي كند. در واقع كش وب يا HTTP cache يك محل ذخيره سازي موقت اطلاعات تكنيكي سايت است. در اين محل ذخيره سازي معمولا اطلاعاتي مانند صفحات HTML و عكس ها را نگه ميدارد. نگهداري اين موارد در حافظه باعث كاهش ميزان ارسال درخواست به سرور شده و سرعت بارگذاري سايت را بالا ميبرد. نرم افزارهايي وجود دارند كه ميتوانند كش را براي شما مديريت كنند.

كاربران اينترنت بارها و بارها به سايت هاي مشابهي مراجعه مي كنند و اطلاعات اين سايت ها را مطالعه مي كنند. بدون امكان كش كردن سايت ها، اطلاعات اين سايت ها بايد هر بار براي مشتري از سرور فراخواني شوند. اگر تعداد زيادي كاربر به سرور درخواستي را ارسال كنند، زمان پاسخ گويي سرور ممكن است كاهش بيابد.

اطلاعات كاربرپسند و پرمخاطب وب از سيستم مديريت ارجاع محتوا يا CDN بهره ميبرند، در اين سيستم اطلاعاتي كه بازديد كننده بيشتري دارد، بصورت كش نگهداري ميشود. اين اطلاعات، به اطلاعات اصلي در سرور متصل ميباشند و فاصله مكاني محل نگهداري اطلاعات تا كاربران نهايي معمولا كمتر از فاصله مكاني كاربران تا سرور اصلي است.

سيستم كش محتوا چيست و چگونه كار مي كند

كاربري اطلاعاتي را از سرور درخواست و ذخيره مي كند، اين اطلاعات در سيستم كش ذخيره شده و اگر كاربر ديگري همان اطلاعات را درخواست كند بجاي ارجاع درخواست به سرور، درخواست به كش ارسال ميشود. به اين ترتيب علاوه بر كاهش بار نهايي از سرور، سرعت ارسال داده به كاربران نيز افزايش مي يابد.

سيستم كش محتوا در عمل به اين صورت عمل مي كند

  1. كاربر به سايتي مراجعه ميكند.
  2. مرورگر درخواست HTTP Request را به سرور ارسال مي كند.
  3. اگر اطلاعات بر روي كش ذخيره شده بود، اين اطلاعات براي كاربر ارسال ميشود در غير اين صورت درخواست كاربر به سرور اصلي ارجاع داده ميشود.
  4. اگر اطلاعات درخواست شده از سرور، قابليت ذخيره شدن بصورت كش را داشته باشند، اين اطلاعات براي استفاده هاي بعدي در سيستم كش ذخيره خواهند شد. ​

كش سيستم در سمت مشتري

براي توضيح كش سايت در سمت مشتري يك مثال را ذكر خواهيم كرد: يك كاربر وارد سايتي شده و سپس روي صفحه اي كليك ميكند و بعد از خواندن مطالب صفحه روي دكمه بازگشت به صفحه قبل در مرورگر كليك مي كند. در اين حالت كاربر بجاي ديدن محتواي واقعي صفحه محتواي ذخيره شده در كش از مراجعه قبلي را مشاهده مي كند. با استفاده از كش سمت مشتري امكان ارتباط كاربر و سايت با سرعتي بالاتر ممكن خواهد شد.

كش سمت سرور

در سيستم CDN زمان پاسخگويي به درخواست هاي مشتري، را ميتوان با ايجاد يك كش سمت سرور بهبود بخشيد. در اين روش اطلاعاتي كه بيشتر توسط كاربر درخواست ميشوند را در فضايي نگه داري ميكنند كه دسترسي به اين فايل ها را راحت تر و ساده تر از دسترسي به اين اطلاعات از سراسر هاست خواهد كرد.

كش سمت سرور

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تبليغات ميان متني/ 

درب شيشه اي چيست؟ا   يكي از ملزومات دكوراسيون لوكس و مدرن ساختمان هاي امروز به حساب مي آيند. قيمت درب شيشه اي را در سايت قائم الكتريك مشاهده كنيد. همچنين درب ورودي ساختمان ها نيز براي حفظ امنيت عبور و مرور نيازمند تجهيزات راهبند است. قيمت راهبند  را از قائم الكترونيك به راحتي دريافت كنيد.  تيم نكته عمومي و عاميانه اين است كه در شيشه اي يا همان درب شيشه اي به درب اتوماتيك شيشه اي اشاره دارند. درب شيشه اي در انواع مختلف را از قائم الكترونيك بخواهيد.

تبليغات ميان متني

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

همچنين مي توانيد كركره برقي و قيمت كركره برقي را در وبسايت قائم الكترونيك و از كارشناسان اين شركت استعلام كنيد. ما ۲۴ ساعت شبانه روز آماده خدمت به شما عزيزان هستيم.

تبليغات ميان متني

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

كش هاست

بسياري از شركت هاي ارائه دهنده هاست به سايت ها اجازه نميدهند، كه از سيستم هاي كش جداگانه اي استفاده كنند و سايت ها ناچار به استفاده از سيستم كش هاست ميباشند. استفاده از كش هاست باعث افزايش كارايي كش شدن اطلاعات ميگردد. بنابراين پيشنهاد ما اين است كه در صورتي كه شركت ارائه دهنده خدمات هاست از سيستم كش كردن خاصي استفاده مي كند، براي سايت هاي خود از همان سيستم بهره برده و از بكارگيري افزونه هاي كش اطلاعات در سايت بپرهيزيد.

كش كردن اطلاعات در وبسايت يكي از خدمات پرمنفعت تكنولوژي است. كش كردن سايت سرعت سايت را بسيار بالا خواهد برد. سرعت بالاي اجراي يك سايت باعث افزايش رضايت مندي مشتريان ميگردد. مشتريان راضي امكان خريد بيشتري دارند بنابراين كش كردن اطلاعات باعث افزايش نرخ فروش نيز خواهد بود.

كش سايت به دو روش كاملا متفاوت تعبير ميشود در اين مقاله به اين دو روش خواهيم پرداخت:

  1. ذخيره اطلاعات سايت برروي مرورگر و يا در واقع بر روي سيستم مشتري
  2. ذخيره اطلاعات كش سايت در موتورهاي جستجو.

 

كش سرور

 

كش مرورگر چيست

هنگاميكه يك كاربر به سايتي مراجعه مي كند، يك سري فايل براي كاركرد درست سايت مورد نياز است، مثلا كد هاي جاوا اسكريپ و استايل شيت و فونت ها، اين اطلاعات در سيستم ذخيره ميشوند و اين امر سرعت بارگذاري صفحه را در مراجعات بعدي بيشتر ميكند.

اين جمله به آن معني است كه كش شدن اطلاعاتي مانند عكس ها و فونت ها و غيره باعث ميشود، كه هنگام مراجعه دوباره به يك سايت نيازي به فراخواني اين فايل ها از سرور نباشد.

مثلا همين صفحه اي كه الان در حال مشاهده آن هستيد، اطلاعت اين صفحه در مرورگرشما ذخيره شده و اگر دوباره وارد اين صفحه شويد سرعت بارگذاري صفحه بسيار بالاتر از سرعت بارگذاري آن در اولين بازديد شما از اين صفحه است.

كش گوگل چيست

عنوان اين مقاله كش سايت چيست ميباشد. هنگاميكه درباره كش سايت بحث مي كنيم، يكي از سيستم هاي كش كردن اطلاعات سايت كش گوگل است. كش گوگل در واقع اطلاعاتي است كه از سايت و صفحات ما در سرورهاي گوگل ذخيره شده است. براي پي بردن به اهميت نگهداري اطلاعات سايت ها توسط گوگل يك مثال بزنيم:

فرض كنيد ميخواهيد سيستم كامپيوتر خود را از ويروس ها و مشكلاتي كه ويروس ها براي سيستم شما ايجاد مي كنند مصون كنيد. يك از راه هاي شما نصب آنتي ويروس است و راه ديگر نصب سيستم هايي كه تغييرات را در كامپيوتر شما ردگيري كرده و امكان بازگرداني كامپيوتر به نقطه زماني مشخص شده، ميباشند. سيستم هايي مانند Deep frieze تمام اطلاعات پوشه ها و فايل هاي سيستم شما را در مكان امني روي هارد ذخيره مي كنند و به شما امكان ميدهند كه درصورتي كه ويروس ها به سيستم شما آسيبي وارد كردند، سيستم را به وضعيت پايدار قبلي بازگرداني كنيد.

استفاده گوگل از كش به اين دليل است كه بتواند ميزان و نوع تغييرات يك سايت را درك كند. ربات هاي گوگل تمام اطلاعات موجود در تمام سايت هاي موجود در سراسر دنيا را بررسي و براساس آن به سايت ها براي حضور در نتايج جستجو رتبه اي ميدهند. گوگل براي درك تغييرات رخ داده در سايت ها اطلاعات سايت ها را كش مي كند و هنگاميكه ربات هاي گوگل دوباره به سايتي مراجعه مي كنند، اطلاعات سايت با اطلاعات كش شده آن مقايسه ميشود. گوگل براساس اين تغييرات به سايت رتبه جديدي در موتورهاي جستجو ميدهد.

برخي از فعالان در بخش سئو اعلام كرده اند كه براي تغيير محتواي يك صفحه بايد منتظر كش شدن صفحه توسط موتور جستجو شد. سپس بلافاصله بعد از اطمينان از كش شدن سايت توسط گوگل اقدام به بروز كردن اطلاعات سايت نمود. اين اشخاص اعتقاد دارند كه با بروز كردن اطلاعات يك صفحه بعد از كش شدن آن توسط گوگل، صاحبان سايت تا كش شدن بعدي صفحه امكان تبليغ براي محتواي آن را دارند، به اين ترتيب هنگامي كه ربات هاي گوگل بعد از بروز رساني به سايت مراجعه مي كنند، محتواي جديد در شبكه هاي اجتماعي بصورت كامل تبليغ شده است و مخاطبان با آن ارتباط برقرار كرده اند. اين اشخاص معتقدند كه اين روش رتبه سايت و صفحات را در نتايج گوگل بالاتر ميبرد.

تحقيقات نشان ميدهد كه با افزايش تبليغ يك صفحه با محتواي جديد گوگل بسرعت متوجه اين تغييرات شده و ربات هاي خود را مجدد براي بررسي تغييرات به سايت ارسال ميكند. راهكار درست براي استفاده از سيستم كش گوگل، بروز رساني سايت و صفحات در ساعت هاي مشخصي از روز است. به اين ترتيب گوگل همواره در يك زمان مشخص بروز رساني هاي سايت شما را بررسي و تاثير آن را در صفحه نتايج جستجو نشان ميدهد. كارشناسان معتقدند كه در هنگام بروز رساني سايت تا جاي ممكن منظم و در هنگام تبليغات براي محتواي سايت بدون نظم عمل كنيد. بي نظمي در تبليغات محتواي سايت باعث ميشود كه در زمان هاي مختلفي از روز از تبليغات خود بيننده دريافت كنيد.

كش گوگل

 

چگونه كش سايت را در گوگل مشاهده كنيم

در گوگل نام سايت و يا صفحه اي از سايت را جستجو كرده و در نتايج جستجو لينك سايت خود را بيابيد. مشخصات سايت ها در صفحه نتايج به اين صورت است كه : رديف اول عنوان سايت است كه به سايت لينك شده است. رديف دوم آدرس سايت شما با رنگ سبز و يك فلش رو به پايين است، روي اين فلش كليك كرده و از ليست باز شده روي گزينه cached كليك كنيد.

به اين ترتيب شما ميتوانيد نسخه اي از سايت را ببينيد كه در موتور جستجو ذخيره شده است. هنگاميكه صفحه سايت خود را در حالت كش اجرا مي كنيد يك نوار طوسي رنگ در بالاي سايت ظاهر ميشود كه به شما اعلام ميكند كه در حال تماشاي نسخه كش شده از سايت هستيد و لينكي به سايت و تاريخي كه اين صفحه در آن كش شده است را نمايش ميدهد. اگر سايت شما در زمان هاي مشخصي بروز رساني شود. نسخه هاي كش سايت نيز تاريخ هاي مشخص و منظمي به خود خواهند گرفت.

 

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: ،ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]